050-7744156

תוכנית אופציות

המטרה העיקרית של עובד היא להרוויח כסף מהעבודה היום יומית שלו. נכון, יש אלמנטים של לויאליות, הצלחת העסק, אמינות ועשיית המירב בכל זמן נתון למען ההגשמה העצמית, אך בסופו של דבר, מי שלא מקבל כסף, פשוט מפסיק לעבוד. אחרי תקופה מסוימת, גם שכר הבסיס הוא אינו מספיק, ועובדים מחפשים, באופן טבעי, העלאות שכר ודרכי תגמול אחרות.

בתור בעל עסק, תגמול הוני הוא לא פשוט, קשה להכניס את היד לכיס ולהעניק לעובד עוד כסף על ביצוע אותה עבודה, ולכן, הרבה מאוד בעלי עסקים בוחרים בשיטות תמריצים ותגמול אשר תדרבן את העובדים להשיג יותר ולהרוויח את הכסף הנוסף. התמריצים הללו נפוצים בעיקר אצל אנשי מכירות, אך אצל כל עובד ניתן למצוא אלמנט אותו רוצים לחזק ולתמרץ אותו לקבל כסף, בכך שיעשה כסף לחברה.

שיטות התגמול הרגילות לעובד הממוצע הן ידועות – בונוסים, עמלות, קרנות השתלמות ואחוזים מהצלחות. אך כשמדובר בעובדים בדרגים גבוהים יותר, יש אופציות תגמול אחרות, הקשורות לאופציות לעובדים בשוק ההון ובבורסה. העובדים הבכירים מקבלים תוכנית אופציות המאפשרת להם לקנות מניות של החברה על מנת ליהנות מההצלחה שלה באופן רווחי ביותר.

הדוגמה המפורסמת ביותר לאדם שקיבל אופציות ועשה זאת בגדול, הוא צבעי שהגיע לפני כ-15 שנים למשרדי חברה קטנה בשם פייסבוק, ביצע את עבודתו ולאחר מכן גילה שאין ביכולת החברה לשלם לו. בחברה הציעו לו לקנות מניות והדרך למיליונים שעשה הייתה מאוד קצרה. כמובן שמדובר בסוג של הימור, אך זהו הימור עם תשואות גבוהות מאוד, אשר תלוי בין השאר ביכולת של העובד לקחת את החברה צעד אחד קדימה. תגמול הוני הוא דבר מקובל בחברות הגדולות, מכיוון שהוא גם נותן לעובד הבכיר את היכולת לעשות כסף רב וגם מדרבן אותו לעשות את המיטב על מנת להגיע לכסף הזה.

תגמול הוני לכולם

בשנים האחרונות שיטת תגמול הוני הגיעה גם לעובדים הזוטרים יותר וכיום יש הרבה מאוד חברות שמאפשרות אופציות לעובדים על מניות החברות. כמובן שבתור עובד זוטר, יכולת התמרון הפיננסי היא קטנה יותר מאשר עובד בכיר עם שכר בסיס גבוה, אך גם פה, מדובר בהימור שעשוי להשתלם ובגדול. עובדים, בתוכנית אופציות, יכולים לבחור כמה להשקיע ולהגדיר לעצמם תקופת ניסיון בהם יראו עד כמה כל העניין משתלם.

שוק ההון הוא דינמי מאוד ולאור העובדה שהרבה אנשים לא מבינים בו, הם נמנעים מלקנות מניות ולממש אופציות לעובדים הניתנות על ידי החברה. עם זאת, הנוסחה בסופו של דבר היא די פשוטה – אם החברה תצליח ותשגשג, הרווחים יהיו גדולים. איך החברה תצליח, תשגשג ותשיג רווחים גדולים? בין השאר בעזרת עבודה טובה של העובד שהשקיע ממירב כספו במניות.

תגמול הוני הוא שיטה של ווין ווין לכולם. החברה למעשה לא משקיעה כסף בהעלאות ומבונוסים, שלאו דווקא מביאים תשואה בסוף, אלא תוכנית אופציות לעובדים של למניות שאם יעלו, יתנו רווח לכולם. כיום, יש כמעט לכולם גישה לשוק ההון, ולמרות שהיום הזה עוד רחוק, בעתיד, ההתעסקות של אנשים פשוטים בשוק הזה, תהיה הרבה יותר גדולה. לכן, שיטת תוכניות אופציות לעובדים היא מסקרנת מאוד, לבטח לעובד הבכיר ולאנשים המבינים בשוק ההון, אך גם לעובדים הזוטרים שרוצים לעשות כסף גדול תוך כדי הסתכנות, ולא להתפשר על משכורת ממוצעת.

חברות רבות משיקות את עצמן בבורסה ונראה כי העתיד הפיננסי של העובדים הזוטרים נמצא בתוכניות אופציות שונות ופחות בבונוסים נקודתיים. כל עובד שעובד בחברה מונפקת צריך לבדוק עם מעסיקו אם יש לו אופציות, האם הוא יכול לבקש אותם ואיך זה משתלב בתוכנית התמריצים שלו.

דילוג לתוכן