050-7744156

תגמול בכירים

דינמיות שוק העבודה בעידן הנוכחי כוללת מעבר עובדים תכוף בין ארגונים לאורך שנות הקריירה. נושא זה אינו פוסח על מנהלים בכירים בעמדות מפתח וגם אלה עוברים מעת לעת מחברה אחת לאחרת. תגמול בכירים נאות והולם יכול להוות אלמנט משמעותי בשימור חברי הנהלת הארגון לטווח ארוך ולתרום, ליציבות הארגון והצלחתו.

למרות שנהוג לחשוב שרק העובדים הקטנים והזוטרים נוטים להחליף מקומות עבודה אחת לכמה שנים, מפתיע לגלות שגם עובדים בכירים ואיכותיים בדרג הגבוה ביותר מחליפים מקומות עבודה ואף עובדים בכמה מקומות במקביל בתור דירקטורים או יועצים. אחד האלמנטים שמשפיעים ביותר על מעבר של עובדים בכירים מחברה אחת לשנייה הוא מדיניות תגמול הולמת למעמדו של הבכיר.

עובדים בכירים אינם מתוגמלים לרוב כמו עובדים רגילים. אצל עובדים זוטרים ורגילים, בדרך כלל יש תגמול בשיטות מוכרות ובהיקף קטן. העלאה קטנה אחת לתקופה, בונוס על חודש מוצלח או עמלות על מכירות כאלו ואחרות. כאשר מדובר בעובדים בכירים, יש צורך בשיטת תגמול בכירים מושכת ורווחית הרבה יותר.

חברות רבות בוחרות במדיניות תגמול בכירים באמצעות אופציות למניות וקרנות. מדובר בשיטה שהיא יחסית בסיכון גבוה, אך התשואה עליה היא גבוהה מאוד. העובד למעשה מקבל אופציות לקנות חלק ממניות החברה ולהפוך, במידה מסוימת, לבעל מניות ולמקבל החלטות. עם הצלחת החברה מגיעה עליית המנייה, מה שמביא כמובן לתשואה באחוזים גבוהים מאוד. החסרון הוא שבמקרה של צניחת מניות, הכסף הולך לאיבוד, כך שכל אחד צריך להבין את הסיכונים והסיכויים להצלחה.

אדם עם הבנה בשוק ההון מחזיק ביתרון ענק, כאשר הוא מכיר את השוק, את המתחרים ואת סיכויי ההצלחה, כך שהוא יידע למקסם את ההשקעה שלו ולמכור את המניות ברגע הנכון. אנשים שהגיעו לתפקידים בכירים בחברות הם לרוב בעלי הבנה מסוימת בשוק הסבוך הזה ולכן, האופציות הללו קוסמות להם מאוד.

בחירת מדיניות הולמת

לכל חברה יש מדיניות תגמול בכירים משלה וכמובן שסוג האופציות והמניות הוא שונה. לכל מנייה יש את המחיר שלה לאור המצב בשוק וכל אחד יכול לעשות את השיקולים שלו. מבחינת החברה, מתן אופציות למניות זוהי אפשרות נהדרת אשר גורמת לכך שהאינטרס של החברה הופך להיות גם האינטרס של העובד. העובד יודע שאם יעשה עבודה טובה והחברה תצליח, הוא יתוגמל על כך בגדול, הרבה יותר מעוד בונוס רגיל, עמלה או העלאה מינורית בשכר.

יש הרבה מאוד אסכולות של מדיניות תגמול בכירים והיא יכולה גם להשתנות עם השנים. במקרה של בכירים, השינוי של המדיניות או היכולת לתמרן סביבה תלויה גם בעובד עצמו, בעוד כשמדובר בעובדים זוטרים, פשוט מנחיתים עליהם את הגזירה. העבודה וההתנהלות היא מאוד שונה בין עובדים בכירים לבין עובדים זוטרים, בהמון נושאים ובמיוחד במדיניות התגמול.

המטרה של בעלי חברות גדולות היא להביא את החברה להצלחה. על מנת לעשות זאת, הם צריכים עובדים עם רזומה מוכח, וכאלה שלקחו חברות קדימה ועשו איתם הצלחה. עובדים כאלו עולים כסף והם באים עם דרישות מיוחדות, יש שיגידו שבצדק. אדם עם רזומה רוצה להשיג את מה שמגיע לו ובמקרים הללו, תמריצים קטנים פשוט לא מספיקים. הבכיר רוצה לעשות את ה"מכה" הגדולה שתחזיר לו על העבודה שלו, שבמקרים רבים היא ללא תחליף.

תגמול בכירים בצורה טובה תביא עובדים איכותיים לחברה, כאלו שמסוגלים לעשות את ההבדל, לקחת חברה בינונית ולהפוך אותה לחברה מצליחה ומכניסה. כמובן שעל העבודה הזו הוא לא יכול לקבל רק שכר גבוה, אלא קבלת האפשרות לעשות כסף רב אשר יחזיר להם על הידע שלהם וההשקעה למען החברה.

לקוחות לדוגמא בתחום תגמול בכירים

הבורסה לניירות ערך בתל אביב

קבוצת פנינסולה

קבוצת דנאל

קבוצת מנרב

 

שירותים נוספים

בניית תוכנית אופציות

תגמול עובדים

 

שתפו:

דילוג לתוכן